Hlavní stránka » 2009, Toyota

Toyota FT-EV – městský elektromobil

Žádný komentář

Toyota FT-EVJelikož se v nejbližší době očekává zvětšená poptávka po malých ekologických vozech čistě na provoz do města, tak Toyota představila na autosalonu v Detroitu (2009) kompaktní studii vozu FT-EV. I celkový vzhled vozu (zlaté ptačí motivy, „tištěné“ el. spoje na povrchu vozu) směřuje k vyjádření použití elektrického pohonu tak i ekologickou přínostnost tohoto vozu. I když samozřejmě je tento vůz ekologický v místě jeho provozu, ale ta elektřina se bude stejně vyrábět v elektrárnách spalováním tuhých paliv, takže si moc nepomůžeme.

Koncept Toyota FT-EV je založený na platformě iQ se kterou Toyota slaví úspěch převážně v Japonsku. Tento vůz je čistokrevný elektromobil a energii pro elektromotory získává z lithium-iontové baterie, která je umístěná v zadní části vozu. Elektrický motor má výkon 45 kW a točivý moment 160 Nm při 2 690 ot./min. FT-EV dosáhne maximálně rychlosti 110 km/h, avšak jeho dojezdový rádius činí pouze 80 km na jedno nabití baterií (plug-in).

Samozřejmě že tuto vzdálenost ujede s nulovými emisemi, když se jedná o elektromobil. Akumulátory se dobíjí pomocí tzv. plug-in systému čili z běžné elektrické zásuvky. Na plné nabití při napětí 100 – 120 V se akumulátory dobijí za 7,5 hodiny, nebo se doba nabíjení zkrátí na pouze 2,5 hodiny při napětí 200 – 240 V.

Vůz se může „chlubit“ opravdu malými rozměry a to například rozvorem náprav 2,0 m, délkou 3,05 m, šířkou 1,68 m a výškou 1,5 m. Interiér vozu i rozložení sedadel 3+1 je totožné s výše zmíněnou platformou iQ.

Video

Komentáře k článku:

Zanech komentář, nebo trackback z tvé vlastní stránky. Můžeš také odebírat náš RSS kanál .

Buď slušný, piš čtivě, k tématu a žádný spam.

Můžeš využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento magazín podporuje Gravatar.