BMW Vision ConnectedDrive – pod chladnou ocelí tepají informace

BMW Vision ConnectedDrive Moderní automobily už částečně komunikují s okolním světem (internet, TV a další technologie ve vozech). BMW si ale myslí, že v budoucnu bude mnohem těsnější kontakt mezi vozem a informacemi z „venku“. A přesně touto myšlenkou prodchnul nejnovější koncept Vision ConnectedDrive. Ten byl představen na autosalonu v Ženevě v březenu 2011.

Prototyp dvoumístného sportovního vozu byl umístěn v rohu výstaviště a stal se pomyslným středobodem plochy automobilky BMW. Nízký otevřený roadster představuje vývoj designu mnichovské automobilky.

Před dvěma lety představilo BMW koncept, který se také jmenoval Vision – přesněji BMW Vision EfficientDynamics. Letošní kousek však posouvá jeho expresivní design na novou úroveň. Ostré linie se snoubí s oblými tvary, dravost se spojuje s elegancí. V mnohém se podobá původnímu „Vision“ konceptu z roku 2009. Přesto ukazuje něco nového.

A tím je informační systém, který má 3 „vrstvy“ (tak zní prohlášení BMW). Těmito vrstvami jsou myšlena světelná vlákna, která jsou rozmístěna jak v interiéru, tak na karoserii vozu. Vlákna se rozsvěcují do 3 barev a každá z nich má jiný význam:

 • zelená (propojení vozu s vnějším světem),
 • modrá (komunikace),
 • oranžová (bezpečnost).
 • Každá z těchto „vrstev“ má jiné umístění na voze. Proto „modré“ podsvícení je patrné především v interiéru, kde má představovat komunikaci mezi řidičem a spolujezdcem. Zelené linie jsou na obvodu celého vozu a v zadní části. Oranžová „vrstva“ vyplňuje především část kapoty. Světelné efekty zasahují až na kapotu, která je z části prosklená – čelní okno, bez jakéhokoliv přerušení, pokračuje i do kapoty.

  Podobný prvek byl použit i u konceptu BMW Vision EfficientDynamics. Stejně tak zadní světlomety tvořené světelnými pásy jsou viditelně oddělené od karoserie a vytváří to dojem lehkosti. Tím však netradiční designové hrátky nekončí. Za zmínku rozhodně stojí pár bočních dveří, které se neotevírají klasicky do strany. Zasouvají se směrem vpřed do karoserie vozu.

  Koncept BMW Vision ConnectedDrive sice svým kontroverzním designem provokuje, ale zároveň stále vychází ze zažitého vzhledu vozů BMW – ledvinky na přídi a technicistní design chladný jako ocel.

  Video:

  Přidat komentář

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..