Karbonový král – Lamborghini Sesto Elemento

Lamborghini Sesto Elemento Lamborghini představilo v Paříži (2010) přelomový automobil s názvem Sesto Elemento. V překladu znamená „šestý element“. Že by název automobilu odkazoval na kultovní film s Brucem Willisem? Ne! Šestý element, či prvek v periodické soustavě označuje Uhlík. Tohle vysvětlení už je správné!

Takřka celý automobil je vyroben z karbonových vláken, která byla vyrobena novou technologií. Na té spolupracovala automobilka ze Sant´Agaty společně s Boeingem, který má také široké znalosti v uhlíkových vláknech. Výsledkem společného snažení je metoda, díky které se mohou karbonové díly vyrábět za třetinovou cenu a za zlomek původního potřebného času.

Lamborghini Sesto Elemento není sériová podoba nového modelu. Jedná se o demonstrativní vůz, který má ukázat světu čeho jsou italští konstruktéři schopni a „co se nebojí použít. Význam tohoto vozu umocňovalo postupné odhalování fotografií částí vozu, které předešly samotnou premiéru na autosalonu o několik týdnů.

Ostré hrany koncepčního vozu nejsou vytvořeny ledabyle. Celý vůz samozřejmě prošel mnoha zkouškami v aerodynamickém tunelu. Díky tomu jednotlivé plochy splňují předem daný účel – perfektně odvádět vzduch tam kam má – například přímo k brzdám, které jistě dostanou zabrat.

Použití karbonových vláken místo klasických materiálů má několik pozitivních výsledků. Nízká váha (999 kg), vysoká pevnost a prvek exklusivity. Celý vůz je nalakovaný průsvitným lakem, takže dobře vynikne struktura uhlíkových vláken. Krvavě červené prvky na karoserii jen zvýrazňují ostré křivky tohoto supersportu. Červená barva se objevila také ve velmi strohém interiéru. Zde je vidět jasný odklon od komfortních a zbytečných „cingrlátek a serepetiček“.

Jako pohon tohoto supersportu byl použit desetiválec o výkonu 570 koní, který byl přebrán z modelu Gallardo Superleggera. Díky tomuto výkonnému motoru a nízké váze dosahuje Sesto Elemento perfektních výkonů. Zkratkovitě: zrychlení z místa na 100 km/h – 2,5 sekundy; maximální rychlost – 320 km/h.

Podle posledních zpráv se “Šestý element” dostane opravdu na silnice. Jenže má to své ale – bude se jednat o velmi limitovanou edici, kterou si bude moci dovolit jen málokdo. No nebuďme přeci závistiví a přejme jim povezení v tomto karbonovém býku.

Video:

Zdroj: Conceptcarz.com

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..