Mazda Kodo – designový styl

Mazda nelení a po úžasném designově vypiplaném stylu Nagare přichází se změnou. A tou je Soul of Motion neboli Kodo. Prvním vozem, který byl vytvářen dle tohoto „tvarosloví“ je koncept čtyřdveřového kupé Mazda Shinari, z kterého se později stala sériová Mazda 6. Dalším konceptem v řadě je SUV Minagi.

Předchozí styl Nagare byl inspirován přírodními živly, které se výrazně promítly do designu jednotlivých konceptů. Škoda, že se na sériových modelech vliv větru, ohně, země a vody nijak zvlášť neprojevil.

Nové Kodo je založeno, podobně jako v minulosti, na ztvárnění pohybu (však Soul of motion je volně přeložitelné jako duše pohybu). Tentokrát jsou linie mnohem ostřejší. Ostré jako japonská katana. Motiv ostrého nože je dokonce realizován v předním grilu chladiče. A dokonce se tento prvek (leč v osekanější verzi) dostal i na sériové modely.

Za novým směrem automobilky stál šéfdesignér Ikuo Maeda (dříve pracoval například na legendárním modelu s wankelovým motorem – Mazdě RX-8).

Kodo je v mnohém blízké fluidního (tekutého) stylu fluidic sculpture taktéž asijské automobilky – Hyundai. Základní model s ostrými hranami jako by prošel vodním sloupcem – ten však ostré hrany neobrousil (jak by bylo obvyklé), ale spíše je roztáhl po ploše.

Slova designéra Ikuo Maeda:

„In our work to further evolve the expression of motion, Mazda Design has focused on the strength, beauty and tension found in the instantaneous movement seen in animals. This motion that is so full of vitality that it stirs the emotions of those who see it. We have named it ‚KODO – Soul of Motion‘, and our aim is to express movement with forceful vitality and speed as the design theme for Mazda’s upcoming models“

Volný překlad:

„Při naší práci na ztvárnění pohybu se Mazda Design zaměřila na sílu krásy a napětí, které můžeme vidět v neutuchajícím pohybu zvířat. Tento pohyb je plný vitality a vyvolává emoce v každém, kdo ho vidí. Pojmenovali jsme ho „Koho – duše pohybu“ a naším záměrem je vyjádřit pohyb s plnou vitalitou a rychlostí jako designový styl pro nové automobily značky Mazda.“

Na tomto stylu se podílely 4 designová centra Mazdy:

  • Hiroshima a Yokohama (Japonsko)
  • Frankfurt (Německo)
  • Irvine a California (USA)

Jsem zvědavý, jak se nadále bude výrazný designový styl KODO promítat do nových vozů Mazda. Dle sériovek Mazda 6 a Minagi to však s novým tvaroslovím myslí v Japonsku vážně a neumře při převodu z konceptu na sériový vůz jako Nagare. Bravo Mazdo.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..