Volkswagen Bulli – Transportér T2 je ZPĚT!

Bulli Znovuzrození legendárního Transportéru je zde! A stačilo má – jen představit nový koncept Bulli (jedná se přezdívku první generace T2 Transporteru) na ženevském autosalonu v roce 2011. Moderně střižený vůz s 6 sedadly dokázal okouzlit mnohé návštěvníky výstaviště Palexpo. A není se čemu divit. Následovník legendy se ještě neobjevil. A že těch pokusů bylo.

Nový Bulli však může mít šanci. Jak už to bývá, tak má „zero emissions“ pohon – je to tedy čistý elektromobil. Poháněná je přední náprava a to díky elektromotoru s špičkovým výkonem 115 koní (85 kW).

Klasicky získává energii z li-on akumulátorů s měrnou kapacitou 40 kWh. Jejich nabití nevyžaduje speciální stanici a na plnou kapacitu je můžete nabít během 1,5 hodiny. Maximální dojezd (samozřejmě úměrný „těžké noze řidiče“) má být maximálně 300 kilometrů.

Alternativně (možná pro velkou oblibu klasických spalovacích motorů) by mohla být nová platforma osazena vznětovými i zážehovými přímovstřikovými motory (jedná se především o objemy 1,0 a 1,4 litru).

Je snad jen otázka času, než se podobné elektromobily (i v podobě SUV, mikrobusů či užitkových vozů) objeví v mnoha půjčovnách dodávek po celé ČR (například u Autonemam.cz). Mají nesporné výhody – odpadají problémy s náročnou údržbu a mnohdy i dojezd je dostatečný například pro vozy na půjčení/stěhování/komerční dopravu.

Ač na to nevypadá, tak nový prototyp Bulli má na délku 3,9 metru, šířku 1,75 m a výšku 1,7 metru. Díky kompaktním rozměrům a poměrně přijatelné váze na tak velké auto (1 450 kilogramu), dosáhne „magické“ hranice 100 kilometrů v hodině za necelých 12 vteřin. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 140 km/h.

Designovka jak se patří

Dvoubarevně lakovaná karoserie (v době představení šlo o kombinaci červené metalízy a bílého laku) vychází z původních barev T2 – celá koncepce prototypu však odkazuje na předchozí typ Microbus.

Stroze střižený interiér má nádech retra a barevně odpovídá exteriéru vozu (červená a bílá). Přístrojové desce dominuje dotykový tablet (klasický Apple iPad), kterým můžete ovládat podstatnou část palubních přístrojů – od zábavné elektroniky, až po bezpečnostní prvky.

Zavazadlový prostor umožňuje pojmout až 370 litrů objemu, kterým pomůže i možnost plynule sklopit zadní sedačky. Díky jejich složení se v zadním prostoru může vytvořit jednolitá plocha, kde se můžete pohodlně vyspat. Podobně jako u legendárního předchůdce – modelu T2.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..