Hlavní stránka » SMART

SMART forSpeed – budoucnost elektromobility?

Žádný komentář

SMART Když Nicolas George Hayek chtěl vytvořit malé, kompaktní vozítko SMART, nejspíše netušil, že za x let (bohužel až po jeho smrti) bude jeho výtvor jezdit čistě na elektřinu. Hlavně původně se kvůli jeho vývoji chtěl spojit s koncernem VW, ale tehdy pro ně nebyla koncepce maličkého vozítka zajímavá.

Naštěstí německá značka Mercedes-Benz měla více entuziazmu a dala novému vozítku šanci. A evidentně se jim spolupráce daří, protože SMARTů můžeme vidět čím dál více. Dokonce i v Praze můžete několikrát denně potkat malé „sviště“, kteří jezdí po celém městě a stačí jim jen občas nabít baterii. Dokonce i s nabíjecími stanicemi se zlepšuje situace a poměrně rychle přibývají nové.

Koncept/prototyp na elektřinu

Jaká bude budoucnost SMARTu? Pravděpodobně může být ne nepodobná ženevskému konceptu Forspeed. Byl představený na ženevském autosalonu (je zajímavostí, že autor myšlenky SMARTu je Švýcar) v roce 2011 a už tehdy se jednalo o solidně zajímavé auto.

Pohonem mu je elektromotor o výkonu 30 kW (cca 40 koníčků), který je umístěný u zadní nápravy, která je jím poháněná. Má dokonce funkci overboost, která dokáže krátkodobě „nakopnout“ výkon o ještě dalších 7 koní. Energii si motor bere z lithium-ionové baterie o objemem uchované elektrické energie 16,5 kWh.

Solidní výkon i dojezd

Maximální dojezd (s klidnou nohou na plynu) má být cca 130 kilometrů a maximální rychlost je na úrovni 120 km/h. Zrychlení z 0 na 100 kilometrů za hodinu zvládne SMART Forspeed za 5,5 sekundy.

Zajímavostí je, že celý koncept je postavený od „podlahy“ jako elektromobil. Díky tomu má nízký koeficient tření (ten prodlužuje dojezd díky menší energetické náročnosti provozu) a v větrném štítku (deflektoru) na kapotě má ukryté solární články, které by měly částečně dobíjet akumulátory. Ty jsou ukryté mezi zadními sedadly a v podlaze. Při nabíjení (ze zástrčky na 220 voltů) by mělo stačilo 45 minut pro nabití na 80 % energie – což je solidní výkon.

Jesti bude tento koncepční vůz budoucností značky SMART uvidíme – za redakci magazínu Koncepty.cz v to však doufáme.

Komentáře k článku:

Zanech komentář, nebo trackback z tvé vlastní stránky. Můžeš také odebírat náš RSS kanál .

Buď slušný, piš čtivě, k tématu a žádný spam.

Můžeš využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento magazín podporuje Gravatar.