Hlavní stránka » 2008, Honda

Jsou palivové články budoucnost? Honda FCX Clarity

Žádný komentář

Honda FCX ClarityHonda FCX byla vyvinuta jako vozidlo s pohonem na palivové články. Jeho propagace hlavně působila v Kalifornii a v Japonsku,protože zatím jen tam mají vybudouvanou dostatečnou síť vodíkových čerpacích stanic. Roční „sériová“ výroba bude pouze činit 70 kusů,protože vůz se nebude klasicky prodávat, ale pouze pronajímat za měsíšní paušál 600 dolarů. Jako palivo slouží nové invovované palivové články Honda V-Flow které dokážou dodat výkon až 100 kW, a další předností je že startovat dokáže vůz až při -30°C.

Tento vůz FCX Clarity se stal historicky prvním vozidlem které dostalo povolení provozu na ůzemí USA. V konceptu Clarity jsou použity nejnovější generace palivových článků s názvem V Flow, které slouží jako primární zdroj energie pro pohon vozidla. Princip je takový že dochází ke směšování vodíku uloženého v tlakové nádrži a atmosférického kyslíku. Touto reakcí vzniká energie, která je přeměněna na elektrický proud, a vodní páru.

Honda FCX Clarity tak, stejně jako všechna auta s palivovými články, z výfuků nevypouští do ovzduší žádné škodlivé látky. Energie z palivovým článků se ukládá do 288 V lithiové baterie která je umístěna pod zadními sedadly. Elektromotor Honda E-Drive pohánějící přední nápravu dosahuje výkonu až 100 kW a díky tomu vyvine nejvyšší rychlost 160km/h.

Kostrukčně se jedný o 4-místnnou karoserii sedan s celkovou délkou 4,835 m, šířkou 1,845 m a výškou 1,470 m,a rozvorem měřícím 2.799 m. Celý vzhled vozu ať už interiér či exteriér připomíná design Hondy Civic. Vůz má standardně tmavě červenou barvu Star Garnet Metallic. Při výrobě tohoto vozu byl použit hlavně hliník pro svou váhu takže Honda FCX váží 1635 kg.

Ohledně bezpečnosti provozu vozu s vodíkovou nádrží bylo uděláno vše aby se zabezpečilo aby nedošlo v žádním případě k ůniku paliva. Vůz je vybaven snímači, které hlídají únik paliva z nádrže. Pokud k němu dojde, jsou uzavřeny ventily na potrubí k nádrži a spuštěno odvětrávání. V případě kolize vozu jsou vypnuty všechny systémy s vysokým napětím, aby případný zkrat nezpůsobil explozi. Takto je zabezpečen bezpečný provoz tohoto vozu Honda FCX.

Video:

Komentáře k článku:

Zanech komentář, nebo trackback z tvé vlastní stránky. Můžeš také odebírat náš RSS kanál .

Buď slušný, piš čtivě, k tématu a žádný spam.

Můžeš využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento magazín podporuje Gravatar.