Hlavní stránka » 2009, Citroen

Citroen DS Révolte – nová francouzská revoluce?

Žádný komentář

Citroen DS RevolteCitroen na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (září 2009) představil nový retro koncept nazvaný DS Révolte. Tato nová studie vychází z legendárního modelu Citroen 2CV (zvaný „kachna“), který před lety zažil obrovský boom, a stala se z něj legenda.

Z tohoto vozu si nový koncept, který zapadá do nové designové rodiny DS (Different Spirit), kam patří také koncept DS3 Inside (který byl představen letos na jaře), bere například inspiraci v zaoblených tvarech bočních linií, či stahovatelné střechy. Tato vývojová řada (kterou doplní ještě třetí vůz) ukazuje směr, jakým se chce francouzský Citroen v budoucnosti ubírat.

Tento koncept využívá hybridního pohonu, který je možný dobíjet pomocí plug-in systému nabíjení (ze síťové zástrčky). Tedy k pohonu je použit nízkoobjemový spalovací motor v kombinaci s elektromotory. Révolte také může fungovat pouze v elektronickém stavu, takže nebude vypouštět jakékoliv škodlivé emise.

Malý a elegantní vůz Révolte s expresivními křivkami by měl být určen hlavně pro jízdu ve městě. Svými rozměry (délka: 3,68 m, šířka: 1,73m a výška: 1,35) tomuto zaměření opravdu odpovídá. Čím dál tím víc se bude přemýšlet o tom, že do města jsou výhodnější malé vozy, které při parkování zaberou méně místa. Takže mnohé automobilky některé svoje modely vyvíjí tímto směrem a Citroen není výjimkou.

V interiéru nalezneme převážně luxusní materiály jako matný hliník či černá kůže. Designéři Citroenu se opravdu vyřádili v interiéru tohoto pozoruhodného vozu, protože zde nalezneme jak futuristickou kapličku za neméně zvláštním volantem, tak sedačku vedle řidiče, která se zmenšila na velikost dětské sedačky (dokonce se může otáčet kolem své osy). Zadní „lavice“ pro zbytek pasažérů nevypadá také obvykle.

Přestože tento koncept vzhledově vychází z proslulé „kachny“ 2CV, rozhodně není pouhou retro kopií. Tato studie přináší mnohé moderní prvky jako LE diody ve světlometech, nebo také dveře otevírající se směrem od sebe, čímž umožňují pasažérům pohodlný nástup do vozu.

Je pravděpodobné, že nový sériový model od Citroenu „nevyjede“ z montážních linek se vzhledem tohoto konceptu DS Révolte. Ale zajisté některé prvky použité v této studii ještě uvidíme u budoucích modelů francouzské automobilky Citroen, která evidentně má ještě co ukázat automobilovému světu.

Video

Komentáře k článku:

Zanech komentář, nebo trackback z tvé vlastní stránky. Můžeš také odebírat náš RSS kanál .

Buď slušný, piš čtivě, k tématu a žádný spam.

Můžeš využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento magazín podporuje Gravatar.