Kia Venga – Asiat z Nošovic

kia-vengaKia Venga. Tyto dvě slova v současné době slýcháme všichni z mass médií. Jsme totiž pod útokem masivní reklamy na nový automobil korejské automobilky Kia. Venga vychází z koncepčního vozu Kia No3, který byl představen na Ženevském autosalonu v roce 2009.

Koncept jsem měl možnost shlédnout na vlastní oči, takže můžu říci, že konstrukčně i vzhledově je Venga podobná jejímu předobrazu No3. Prakticky všechny linie zůstaly zachovány, přestože vzhled vozu je mnohem klidnější. Interiér vozu využívá tradiční materiály, na rozdíl od konceptu No3. Ten v interiéru využíval především luxusní materiály a netradičních „plisovaných“ látek. Naštěstí se z konceptu dochovala prosklená panoramatická střecha, přestože u Vengy je podstatně zmenšená. Bohužel tato prosklená střecha je dodávána v příplatkové výbavě.

Stejně jako No3 koncept (více na Koncepty.cz) spadá Venga do segmentu MPV (multi-purpose vehicle), tedy má nabídnout velký prostor v interiéru, ale zároveň vnější rozměry nemají převyšovat klasické vozy. Konstruktérům z automobilky Kia se podařilo zvládnout tento nelehký úkol na jedničku. Takže interiér vozu Venga je opravdu prostorný a je tak vhodný pro rodinné typy řidičů. Zajímavým řešením je dvojitý A sloupek, díky kterému je výborný výhled z vozu.

Hlavním znakem automobilu Kia Venga jsou její oblé tvary. Avšak přestože se jedná o „evropský“ design, tak je zde vidět určitý vliv asijského Východu. Přední maska je totožná se všemi posledními modely automobilky Kia a stala se tak jistým poznávacím znakem.

Někoho možná zaujme, že korejská automobilka Kia si nechala design pro tento vůz navrhnout v německých designových střediscích ve Frankfurtu a Rüsselsheimu. Stalo se to proto, že Evropanům moc „nevoní“ velmi svérázný asijský design a dávají přednost konzervativnímu „evropskému“ stylu. Zajímavostí je také, že Venga se vyrábí v českých kotlinách. Přesněji v Nošovickém závodu automobilky Hyundai, která je partnerem právě korejské automobilky Kia.

Uvidíme, jestli se tato evropsko/asijská krasavice dobře etabluje na českém trhu, protože na poli MPV je poměrně dost silných konkurentů. Mezi ně patří například Renault Scenic, či nová Opel Meriva.

Zdroj: Autoblog.com

Jeden komentář

  1. rulík 14/05/2010

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..