Hlavní stránka » Komerční články

Koncepty aut určené pro jízdu v terénu

22 dubna 2014 Žádný komentář

Možná si říkáte, které koncepční vozy jsou speciálně uzpůsobené pro jízdu mimo zpevněné cesty. Právě dnešní článek vám dá přesné odpovědi. Koncepty aut jsou prezentované především jako designové kreace (především hatchbacků, liftbacků, sedanů a dalších obvyklých karosářských variant) a mnohdy se zapomíná na jejich praktické využití.

Copak by se dalo například s novým Nissan BladeGliderem vyjet v zimě na chatu? Nebo dokonce s úžasným Lamborghini Sesto Elemento? Ale kdeže. Jsou to jen předváděcí vozy – když už se dostanou do prodeje jako sériovka, tak rozhodně nepůjde o běžné vozy pro kohokoliv.

Off-road automobily

Z konceptů, o kterých jsme psali v posledních 5 letech (ano Koncepty.cz jsou tu už dlouho) jsme pro dnešní článek vybrali pár kousků, které zvládnou více, než jen „pózování“ na světových autosalonech. Plně funkční automobily, které si poradí s jakoukoliv překážkou.

Vybrali jsme:

Minagi, Vertrek, Captur,Yeti, DS4 High Rider, HCD10 Hellion,  Beachcomber,PX-MiEV, Iosis X a Duster.

Co mají tyto vozy společného? Patří do skupiny užitkových automobilů (SUV), mají vyšší světlou výšku než zbylé koncepty a mnohé z nich mají vysokou odolnost pro průjezd terénem.

Segment off-road vozů je poměrně specifický a méně vyhledávaný – proto i koncepty těchto automobilů jsou v menšině oproti klasickým supersportům a rodinným automobilům. Nejsou tolik vyhledávané a automobilkám se vyplatí věnovat své úsilí do ziskovějších modelů.

Ale to neznamená, že některé konstrukční a designérské týmy se mohou pustit do „neznámých vod“ užitečných SUV a off-road vozům a posunout jejich hranice.

Například takové Hyundai HCD10 Hellion má kraťoučké převisy, oplastovaný podvozek a ochrannou vnitřní klec. Podstatnou výhodou v terénu oproti jiným vozům jsou offroad tlumiče, které umožní průjezd sebehorším terénem a to při zajištění plné kontroly nad náklonem vozu.

Je škoda, že u koncepčních vozů často nevíme, jaké konkrétní komponenty byly použity při stavbě. Má značkové tlumiče od OLD MAN EMU (z řady Terracan,  Galloper či Santa Fe) určené pro sériové vozy? Nebo má technické řešení na míru daného konceptu? Kdoví. Každopádně je to fantastický prototyp terénního vozu, který se snad dostane do výroby.

Komentáře k článku:

Zanech komentář, nebo trackback z tvé vlastní stránky. Můžeš také odebírat náš RSS kanál .

Buď slušný, piš čtivě, k tématu a žádný spam.

Můžeš využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento magazín podporuje Gravatar.