Hlavní stránka » 2011, BMW, Novinky

Futuristický městský hatchback – BMW i3

Žádný komentář

BMW to se svojí elektromobilní divizí „i“ myslí opravdu vážně. Hatchback BMW i3 (představený na Frankfurtském autosalonu 2011) chce dostat do výroby a to bez větších změn na designu. Jsem zvědav, jak se přerod z konceptu do sériovky pořadí.

Model i3 vychází designově z předchozího fantastického liftbacku BMW Vision EfficientDynamics – německá automobilka ze Stuttgartu chce ukázat, že její precizně chladný design může mít i emoce. „í-osmička“ měla netradiční organicky-futuristický vzhled a i3 není jiná.

Dvojbarevné zpracování povrchu vozu by mělo být u sériovky zachováno – střecha, A sloupky a část boků bude mít jeden odstín a kapota s boky a částí zad v druhém. Koncept kombinuje černou barvu (boční okna tmavou plochu ještě zvětšují) a stříbrnou metalízu s modrým nádechem. Výraz předku vozu je poměrně nasupený – jako kdyby se na nás BMW zlobilo.

Pracovní název městského elektromobilu i3 nesl název MegaCity. Konstrukčně se jedná o hatchback smíchaný s MPV. Na výšku má 1 578 milimetrů, na šířku 1 777 milimetrů a rozvor má 2 570 milimetrů.

Automobil má poháněnou zadní nápravu (jak typické pro BMW). Elektromotor je umístěn vzadu u kol a má výkon 170 koní (maximální točivý moment je 250 Nm). Maximální rychlost je 150 kilometrů v hodině.

Energii pro akumulátor dodává li-onový akumulátor ukrytý v podlaze – ukrývá v sobě maximálně 22 kWh. Dojezd by dle prvních informací měl být cca 145 kilometrů. Záleží samozřejmě na intenzitě „vysávání“ akumulátoru. Sériová verze by volitelně měla být doplněna o „extendér“ doplňující základní elektromotor i spalovacím malým agregátkem pro prodloužení doby jízdy.

Prim při výrobě i3 hrály kompozitní materiály a uhlíková vlákna – i přesto celková váha vozidla překonala 1 200 kilogramů.

K sériové podobě trvalo konceptu jen 2 roky – v 2011 byl prototyp představen ve Frankfurtu nad Mohanem a v září 2013 byla zde představena sériová podoba. Do sériovky se jistě nedostanou prosklené boční dveře i výrazné prosklení zavazadlového prostoru. Ale to se samozřejmě dalo čekat.

Komentáře k článku:

Zanech komentář, nebo trackback z tvé vlastní stránky. Můžeš také odebírat náš RSS kanál .

Buď slušný, piš čtivě, k tématu a žádný spam.

Můžeš využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento magazín podporuje Gravatar.