Ford Vertrek – Kuga na steroidech?

P3030245 Ford Vertrek představuje novou generaci SUV vozů, které mají tzv. „kinetický design“. U Fordu nazvali svůj designový jazyk jako „kinetický“ a používají ho napříč celým portfoliem vozů. Nový detroitský koncept je toho důkazem.

Ford Vertrek je zástupce SUV/crossoverů, které v posledních letech zažily velký boom. Svojí vysokou světlou výškou a mohutnou karosérií vzbuzují dojem bezpečnosti. Jsou oblíbené především pro ty, kteří se pohybují ve městech. Což poměrně paroduje původní smysl SUV, tedy jízdu v terénu.

Z technického hlediska není Vertrek nositelem inovativních technologií. Pouze využívá to, co mají ostatní už dávno. Pod kapotou úsporný přeplňovaný benzínový čtyřválec 1,6l Ecoboost a šetřivý systém Ford Auto-Start-Stop (úspora až 10 % paliva). Nepřekvapí ani mikrohybridní systém, který dobíjí akumulátor při brzdění (využívá jeho kinetickou energii).

Vertrek je zajímavý svým designem. Atletické rysy, svalnatý postoj a trocha futurističnosti. Takový je nový koncept od Fordu. Označil bych ho jako Kugu na steroidech. Koncept je možným předobrazem nové generace vozů Escape, či Kuga. Pravděpodobnější je ale představení nového Escapu s prvky konceptu Vertrek, protože jeho poslední generace je v prodeji déle než Kuga.

Zajímavý je především pohled ze shora, kde vynikne úzký pás prosklené střechy a také kapota, jejíž hrana u předního skla je netradičně tvarována. Svérázným dojmem působí přední spoiler, boční prahy a také zadní difuzor – vše samozřejmě z karbonových vláken. Ford chtěl naznačit sportovní ambice svého vozu – ničeho se nezalekne a každého úkolu se zhostí s vervou.

Interiér je samostatnou kapitolou. Přístrojová deska je řešena symetricky a vypadá jako atlet v běhu s roztaženýma rukama. Tyto „ruce“ tvoří zpětná zrcátka, která plynule navazují na přístrojovou desku. Interiér je laděn do zemitých barev a působí poměrně přátelsky.

Tedy v případě, že si zvyknete na množství ostrých hran a agresivních linií. Střední konzole plynule navazuje na přístrojovou desku a pokračuje až k zadním sedadlům. Ve voze je tak místo pouze pro 4 osoby. Anatomicky tvarovaná sedadla s potahy z kůže vypadají skvostně a jistě bezpečně obejmou vaše záda.

Celkově působí koncept Ford Vertrek jako sympatická evoluce designu Fordu a snad se brzy objeví na silnicích. Na českých okreskách si ale chvíli počkáme.

Video:

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..