Hlavní stránka » 2011, Cadillac

Cadilac, který vám umožní se dotknout nebe – Ciel

Žádný komentář

Americký Cadilac všechny ohromil novým konceptem, který představil na přehlídce automobilové elegance na Pebble Beach v roce 2011. Evropskou premiéru si koncept Ciel zažil ve Frankfurtu nad Mohanem 2011.

Francouzské slovo Ciel znamená ve francouzštině nebe. Právě to měli designéři na mysli, když vytvářeli pozoruhodný automobil s otevřenou karosérií. Právě nebe si užijí všichni cestující, protože jejich pohled vzhůru nic neruší. Mohou sledovat modrou oblohu nad hlavou a slunce zapadající na kalifornském pobřeží.

Ciel je designérským povzdechnutím, které oslavuje slavné roky minulé (především 60. léta), kdy se po amerických silnicích proháněly obrovské kabriolety. A Ciel chce připomenout dobu blahobytu, kdy benzín stál pár centů a nikdo neřešil ekologii a nízkou spotřebu.

Koncept pohání dvojitě přeplňovaný V6 motor o objemu 6,6 litru s přímým vstřikováním. Je doplněn o hybridní ústrojí, které k 425 koníkům spalovacího motoru přidává další sílu, které elektromotory získávají z li-on baterií.

Ciel má na „svědomí“ designové centrum GM v North Hollywood. Za designem exteriéru stál tým designérů kolem nápaditého Niki Smarta. Na interiéru pracoval především Gael Buzyn a jeho tým a musím uznat, že všichni se svým úkolem poprali důstojně. Design rozvíjí tvarosloví Art & Science, které GM používá pro své koncepční a návdavkem i sériové modely.

Interiér je přístupné přes boční dveře. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se neotevíraly atypicky. V originále se nazývají „suicide doors“ a otevírají se směrem od sebe – umožňují pohodlný nástup do vnitřku vozu a určité sblížení s dalšími cestujícími. Nastupujete totiž společně, v jeden moment, ne odděleně jako u běžného vozu.

Interiér je koncipován poměrně dekadentně. Olivové dřevo, leštěný hliník a ručně opracovávané kůže – vše s láskyplnou péčí je umně zapracováno do interiéru. Nebylo na ničem šetřeno – 4 cestující mají maximum prostoru pro své pohodlí. Ještě aby taky ne, protože rozměry vozu jsou více než štědré (má délka 5 174 mm a šířku 1 968 mm).

Podobný designový směr jako Ciel má i koncept Elmiraj, představený v roce 2013 taktéž na přehlídce v Pebble Beach. Je ve hvězdách, jestli se ukázka „nekonečného amerického snění“ dostane i do sériové podoby.

Video:

Komentáře k článku:

Zanech komentář, nebo trackback z tvé vlastní stránky. Můžeš také odebírat náš RSS kanál .

Buď slušný, piš čtivě, k tématu a žádný spam.

Můžeš využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento magazín podporuje Gravatar.