Hlavní stránka » 2010, Alfa Romeo, Novinky

Alfa Romeo Pandion – zhmotnění designérských snů

Žádný komentář

Alfa Romeo Pandion konceptAutomobilka Alfa Romeo slaví sté výročí od svého založení. Gratuluji ! Jako dárek si přední italské designérské firmy připravily koncepční automobily, které byly představeny na letošním Ženevském autosalonu. Těmito firmami byly Stile Bertone, Pininfarina a Giorgetto Giugiaro. Na poslední dvě jmenované dnes zapomeňte, protože na pořadu dne je Alfa Romeo Pandion od „Bertoneho“.

Tento koncept je futuristickým automobilem pro 4 pasažéry (2+2). Název konceptu pochází z latinského názvu mořského orla (Pandion Haliaetus). Ptáte se proč zrovna od orla? Jméno tohoto konceptu bylo vybráno pravděpodobně díky speciálnímu páru dveří.

Tyto dveře se otevírají směrem vzhůru, jenže to je u konceptů poměrně běžné. Avšak u konceptu Pandion se otevírají směrem dozadu až do pravého úhlu. Díky tomu špice dveří dosahují výšky 3,61 metru. Takže případný majitel tohoto vozu bude mít problém s parkováním v garáži.

Přestože koncepty se vytvářejí pouze jako experimenty s designem, či zhmotnění snů designérů, tak u Stile Bertone mysleli i prakticky. Dvojice dveří, která se otevírá vzhůru, se při případné nehodě a otočení vozu na střechu automaticky odpojí z karoserie vozu a umožní posádce opustit rychle vůz. Takovéto propracování prvků u koncepčního automobilu se často nevidí.

Pandion na délku měří 4,62 m, na šířku 1,971 m a na výšku 1,23 m. Nízká silueta tohoto konceptu od Bertoneho vyzařuje určité sportovní fluidum. Poslední hodnotou, která nám zbývá je rozvor náprav roven 2,85 m.

Pohonem konceptu je skvostný 8-válcový motor o objemu 4,7 litru a výkonu 450 koní, který pochází z motorárny samotné Alfy Romeo. S tímto motorem a netradičním designem, by se Pandion stal motorovým miláčkem pravděpodobně jen fajnšmekrů.

Pandion je první oficiální prací nového stylistického ředitele firmy Bertone Mikea Robinsona. Design nového prototypu Alfy Romeo vypadá futuristicky a zároveň organicky. Vnitřní přeslenovité tvaru v interiéru nevypadají jako z našeho světa, ale spíše z vozidla pro vetřelce, či mimozemšťany.

Přední maska vozu pracuje s klasickým klínovitým tvarem masky Alfy Romeo. Z štěrbin v této masce vykukují malé částečky, které se plně ukazují až v zadní části vozu. Ten je tvořen „střepinami“ černého materiálu, v kterém uprostřed hrdě trůní znak milánské automobilky Alfa Romeo. O užitečnosti členité zadní části vozu se dá silně polemizovat. Avšak jako designový prvek je toto řešení rozhodně zajímavé.

Video:

Zdroj: Conceptcarz.com

Komentáře k článku:

Zanech komentář, nebo trackback z tvé vlastní stránky. Můžeš také odebírat náš RSS kanál .

Buď slušný, piš čtivě, k tématu a žádný spam.

Můžeš využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tento magazín podporuje Gravatar.